Woodworkers Club of Houston

Home  Club Business

Annual Award Recipients

(Click on thumbnail(s) to view larger image)

Description of Awards

Lifetime Achievement Award Recipients Past Award Recipients
   
GOLDEN HAMMER WOODWORKER of the YEAR
   
2023 2023
 
  Mike Hardy (right) presented by Tom Paulley
   
2022 2022
David Janowitz (right) presented by Peter Doe David VanDewerker (left) presented by Peter Doe
***************************************************************************
2021 2021
Andy Tofuri (left) presented by Chris Schwartz Chris Farquhar (left) and Rick Spacek (right) presented  by Chris Schwartz
***************************************************************************
2020 2020
John Lastrapes David Janowitz (right) presented by Peter Doe
***************************************************************************
2019 2019
Patti Page (left) presented by Ben Tillison Steve Wavro (left) presented by Ben Tillison
***************************************************************************
2018 2018
Mike Turner (left) presented by Mark Bolinger Bob Wink (right) presented by Mark Bolinger
***************************************************************************
2017 2017
Lisa Sessions (left)  by Mike Turner Rick Spacek (right) presented by Mike Turner
***************************************************************************
2016 2016
Gary Rowen (right) presented by Roslyn Hager Lynn Cummings (right) presented by Roslyn Hager
***************************************************************************
2015 2015
Bill Harris (right) presented by Roslyn Hager Lon Kelley (right) presented by Roslyn Hager
***************************************************************************
2014 2014
Norm Nichols (left) presenteed by Chuck Meeder Chuck Lickwar (left) presented by Chuck Meeder
***************************************************************************
2013 2013
Tim Shaunty John  Gay
***************************************************************************
2012 2012
L1030905.JPG (117721 bytes) L1030903.JPG (144925 bytes)
Patti Page (left) presented by Andy Anderson Steve Wavro (right) presented by Andy Anderson
***************************************************************************
2011 2011
L1020920.JPG (115156 bytes) L1020918.JPG (122833 bytes)
Denis Muras (left) presented by Roslyn Hager Bob Wink (left) presented by Roslyn Hager
***************************************************************************
2010 2010
L1010964.JPG (138723 bytes) L1010963.JPG (124803 bytes)
Denis Muras (left) presented by John Gay Jeremy Grubb (right) presented by John Gay

***************************************************************************

2009 2009
L1010272.JPG (142828 bytes) L1010351.JPG (126470 bytes)
Andy Anderson (left) presented by Denis Muras Clark Kellogg (left) presented by John Gay

***************************************************************************

2008 2008
L1000619.JPG (114359 bytes) L1000618.JPG (88095 bytes)
Jim Robertson (right) presented by Denis Muras for Saul Harris Glen Edwards (right) presented by Denis Muras for Saul Harris

***************************************************************************

2007

2007

DSC00258.JPG (125432 bytes)

DSC00259.JPG (102678 bytes)

Bill White (left) Presented by Dennis Serig

Lon Kelley (right) Presented by Steve Wavro

 

2006 2006
SerigJan07-33.jpg (111862 bytes) L1010275.JPG (142340 bytes)
Dennis Serig Steve Wavro

***************************************************************************

2005 2005
 
Dottie Forbes (left) Gary Rowen (left) Rich Thomas (left) & Jack Hutchison (left)

2004

KooserGoldHamJan05-29.jpg (94134 bytes)  

Ken Kooser (right)

2004

 HutchisonWWYrJan05-28.jpg (94659 bytes)

Jack Hutchison (right)

 

2003

 

 GoldHamYr03Jan04-2.jpg (74307 bytes)

 Ken Kooser (right)

2003

WWofYr03Jan04-3.jpg (137484 bytes)

Gene Volentine (left)
 

2002

GoldHam02Jan3-29.jpg (36063 bytes)

 

Art Chester (eft) and Alan Bachrach (right)

2002

WWofYw02-020316.jpg (30566 bytes)

Lon Kelley (left)

   
PAST AWARD WINNERS
GOLDEN HAMMER
 2001 - Alan Bachrach
2000 - Loretta Buckley
1999 - Todd Burch
1998 - Chuck Maxwell
1997 - Jimmie S. Harp
1996 - Sharon Buckley
WOODWORKER of the YEAR
2001 - Dan Shaklovitz
2000 - Guy Meaders
1999 - Jack Hutchison

   

LIFETIME ACHIEVEMENT

 

  ChesterLifeAchJan05-31.jpg (101924 bytes)

Art Chester (right) (deceased) 


Gary Rowen (right)

Denis Muras
LifeAchJan3-30.jpg (33545 bytes)
Chuck Maxwell (right) (deceased)
Steve Procter (right)
Andy Anderson Patti Page (right)
 
 

Golden Hammer

GoldHamAwJan05-55.jpg (165179 bytes)

 

Lifetime Achievement

Award5.jpg (57803 bytes)

 

TOP of PAGE